Український експорт має продовжуватися – Олександр Ейсмонт
Олександр Ейсмонт, керівник компанії Євротермінал, каже, що експорт продовольства – це головний логістичний напрямок.
Майже три місяці минуло з підписання так званих зернових угод. На тлі виправдано скептичного ставлення до них угоди справді працюють. За словами Олександра Ейсмонта, Україна успішно реалізувала всі свої можливості у цьому, що є величезним результатом нашої економіки.
З серпня 2022 року відновлення постачання сільськогосподарської продукції фактично реаніматувало світовий ринок. І якщо згадати ситуацію на середину літа, то варто відзначити зростання цін та дестабілізацію внутрішньополітичної обстановки у країн-імпортерів. У той час з Одеси не могли виходити суду на експорт. І це практично створило колапс та продовольчу кризу.
При цьому зусилля українських дипломатів, які досягли такої угоди та гарантій виконання, врятували від глобальної кризи не лише Україну. Потрібно пам’ятати про це.
Вже на середину більше 252 суден пройшли зерновим коридором. Вони вирушили імпортерам – до країн Європи, Азії та Африки. Для порівняння, протягом останнього місяця експортували майже 4 мільйони тонн продовольства. Якщо дивитися у місячному розрізі – це майже довоєнний показник. Водночас варто зазначити, що на експорт уже вирушає цьогорічний урожай. А отже, частково вирішується проблема зберігання зернових.
120 днів дії угоди закінчуються – Олександр Ейсмонт
У листопаді закінчує свою дію така важлива зернова угода. Нагадаємо, що вона була підписана у Стамбулі 22 липня. Чи буде воно продовжено?
Для цього варто відзначити, що з боку Росії існує багато претензій щодо його реалізації. Втім, це навіть не дивує нікого. У цьому випадку потрібно бути готовим до будь-якого нового повороту подій.
У період підписання угоди, нагадує Олександр Ейсмонт, планували експортувати близько 3 млн тонн морськими коридорами. У підсумку цей показник змогли перевищити через місяць і експортували за весь вересень на 25% більше від очікуваного. В даний час необхідно проявляти активність та гарантувати альтернативні доступи до ринку.
Така ситуація дасть змогу зняти залежність від російської позиції з цього питання. Адже зараз ми залишаємось заручниками ситуації, в якій Україні нав’язують свої невигідні умови.
Що потрібно зробити, щоб експортувати та зберігати? – Ейсмонт Олександр
Перш ніж експорт раптово зникне, потрібно напрацювати план Б. Розвиток наземних логістичних магістралей та диверсифікація експорту – це ключове завдання української економіки у майбутньому.
Олександр Ейсмонт вважає, що необхідно створити велику мережу логістичних експортних хабів та сухопутних коридорів, здатних обробляти потрібний обсяг вантажів. У цьому є можливість формувати гнучкішу систему поставок на зовнішні торгові ринки, забезпечувати надходження в економіку мільярдів доларів у вигляді експортної виручки.
Саме такі хаби стануть інвестиційно привабливими для внутрішнього та західного капіталу. А ще через все, що географія будівництва має бути спрямована якраз на безпечні західні області України, додає Олександр Ейсмонт.